00982136303710

کیمیا تهران اسید

توضیحات description
توضیحات محصول کیمیا تهران اسید

آمونیاک چیست

معرفی آمونیاک

آمونیاک

یکی از مهمترین ترکیب هیدروژنه ازت بوده، در طبیعت از تجزیه مواد آلی ازت دار حاصل می‌گردد.

این ماده ، محلولی است بی‌رنگ با مزه فوق‌العاده تند و زننده که اشک‌آور و خفه‌کننده نیز می‌باشد. گاز آمونیاک از هوا سبک‌تر بوده ، به‌ سهولت به مایع تبدیل می‌شود.

آمونیاک در آب بسیار محلول است و در منهای 77/7 درجه سانتی‌گراد منجمد و در منهای 34/33 درجه سانتی‌گراد به جوش می‌آید.

وزن مخصوص محلول اشباع آمونیاک 0,88 گرم بر سانتی‌ متر مکعب است. گاز آمونیاک قابل افروزش و حدود اشتعالش 16-25 درصد حجمی گاز آمونیاک در هواست.

حضور مواد نفتی و دیگر مواد افروختنی خطر آتش گیری را افزایش می دهد. مجاورت و تماس آمونیاک با نقره و جیوه تولید فورمینات نقره و جیوه می کند که موادی شدیدا قابل انفجار هستند. گاز آمونیاک در اثر گرمای از 400 درجه به بالا تجزیه شده و تولید هیدروژن می کند. آمونیاک سبب تحریکات دستگاه تنفسی، پوست و چشم شده و با آسیب رساندن به شش ها در اثر مواجهه با حجم زیاد این گاز می تواند سبب مرگ شود.

مشخصات محصول آمونیاک

نام شیمیایی :آمونیاک

اسامی مترادف با آمونیاک : آمونیاک مایع ، محلول آمونیاک ، Hydrogen nitride ، Trihydrogen nitride ، انیدروس آمونیاک ،هیدروکسید انیدروس آمونیوم .

گرید محصول : آمونیاک صنعتی ، آمونیاک آزمایشگاهی.

فرمول مولکولی : NH3.

خلوص : آمونیاک 25 %.

شکل ظاهری : مایع بی رنگ.

رنگ : بی رنگ.

بو : بوی تند، نافذ و شدیدا محرک دارد.

نقطه ذوب : 77/7- درجه سانتی گراد.

نقطه جوش : 33/4-درجه سانتی گراد.

اسیدیته ( ph) : 11/6 ( 1 نرمال).

حلالیت در آب : قابلیت انحلال بالایی دارد.

تاریخچه آمونیاک

آمونیاک به مناسبت کشف ترکیبی به نام کلرور آمونیاک در نزدیکی معبد آمون در مصر بود. کلرور آمونیاک همان نشادر است.

آمونیاک به شکل نمک آمونیاک نخستین بار توسط شیمیدان مسلمان جابربن حیان شیمیدان ایرانی در قرن 8 شناخته شد. نخستین کسی که گاز آمونیوم خالص را بدست آورد یک شیمیدان انگلیسی به نام جوزف پریستلی بود. وی آمونیوم خالص را در سال 1774 تهیه کرد و اسمش را هوای قلیایی نهاد در اوایل آمونیاک اغلب از روش تقطیر خشک سبزیجات نیتروژن دار و فضولات حیوانی بدست می آمد. امروزه در روش های مدرن تولید آمونیاک ابتدا گاز طبیعی یا LPG و یا نفت را به گاز هیدروژن تبدیل می کنند.

آمونیاک

موارد مصرف و کاربرد آمونیاک

آمونیاک کاربرد های زیادی دارد از جمله :

در تولید کودهای شیمیایی ازت دار کشاورزی

تولید اسید نیتریک

تولید بسیاری از ترکیبات نیتروژنه

ساخت مواد منفجره

در تکنولوژی حفاری و استخراج

در تکنولوژی انتقال گاز

در تولید کودهایی از قبیل نیترات

در کارخانجات یخ سازی

سولفات و فسفات آمونیوم

تهیه اوره ، هیدروکسیل آمین و هیدرازین

تولید دارو

تولید کودهای شیمیایی ازته ، اکریلونیتریل ، الیاف سنتزی نیتر و پارافین و نیتروسلولز

صنعت نفت

صنایع شیمیایی

قابل ذکر است که بیش از نیمی از تولید جهانی آمونیاک در تهیه کودهای شیمیایی استفاده می شود و باقی مانده در بخش های صنعتی و تهیه مواد دیگر به کار می رود.

 آمونیاک

روش تولید آمونیاک

عناصر تشكیل دهنده آمونیاک نیتروژن(ازت) و هیدروژن می باشند كه از واكنش و تركیب این دو گاز آمونیاك تولید می شود.

نیتروژن مورد نیاز را از هوا و هیدروژن مورد نیاز را از آب به دست می آورند و بعد از انجام مراحلی همچون خشك و فشرده كردن آن را تا دمای 540 درجه سانتی گراد حرارت می دهند و سپس از روی مخلوطی از نمك های مختلف می گذرانند كه در این مرحله است كه آمونیاکتولید می شود.

1. تقطیر زغال سنگ : از آب های آمونیاکی زغال سنگ، می توان آمونیاک و سپس سولفات آمونیاک را تولید كرد.

به عبارتی می توان تقطیر زغال سنگ را روشی برای استفاده از گازهای سوختنی و یا کک در صنایع فلزسازی نام نهاد.

هنگامی ‌که عملیات تقطیر آب را انجام می دهیم ، مقداری از نیتروژن موجود در زغال سنگ ( زغال سنگ ، دارای 1 تا 1,5 درصد نیتروژن آلی است) به صورت آزاد و مابقی آن به حالت آمونیاک و ترکیبات آمونیاکی فرار و غیر فرار از دستگاه های تقطیر خارج می شود.

2. سنتز مستقیم

3. سینامالدهید و سیانورها

بسته بندی آمونیاک

آمونیاک صنعتی در گالن های 20 لیتری و تانکرهای 22 تنی و آمونیاک آزمایشگاهی در گالن های 2.5 لیتری موجود می باشد.

آمونیاک

ایمنی آمونیاک

خطرات

حریق : گاز آمونیاک خطر اشتعال ندارد.

تماس تنفسی : گاز آمونیاک محرک شدید دستگاه تنفسی است. در تماس مختصر سبب احساس سوزش در مجاری تنفسی و سرفه های مکرر می شود در تماس شدید ممکن است باعث سوختن نلیژه ها و اثرات بلند مدت تنفسی گردد مصدوم باید سریعا به پزشک رسانده شود.

تماس پوستی : غلظت زیاد این گاز در رطوبت پوست حل می شوداین گاز محرک و خورنده پوست است بعد از تماس پوست با این گاز حساس گزیدگی و درد وجود دارد و ممکن است سبب خشک شدن پوست شود علائم مختصر آن عبارتند از کرختی، تیر کشیدن و خارش در موضع تحت تاثیر است.

تماس چشمی : تماس مستقیم با مایع این گاز که تحت فشار نگه داشته می شود سبب سرما زدگی و انجماد و زخم های شدید در چشم می شود صدمات چشمی پایدار و در شدیدترین حالت ممکن است سبب کوری چشم شود در اثر جراحات شدید و پایدار چشمی در اکثر مواقع قدرت بینایی کاهش می یابد باید از ماسک های چشم و صورت و در صورت امکان از ماسک های دارای کپسول هوا استفاده کرد.

بلع و گوارش : احتمال خوردن این گاز بسیار کم است اما در صورت خوردن این گاز سبب سوختن مخاط داخلی بدن می شود مصدوم را سریعا به پزشک برسانید.

آمونیاک

1.حفاظت چشم : از عینک های مخصوص کار با مواد شیمیایی استفاده شود.

2.حفاظت پوستی : از دستکش های مقاوم ضد اسید در برابر آسیب های اسیدی استفاده شود.

3.حفاظت استنشاقی : استفاده از ماسک ضد اسید مناسب با فیلتر قابلیت حذف گازهای آلی و معدنی الزامی می باشد.

4. حفاظت اندام ها : استفاده از لباس کار ضد اسید مقاوم در برابر آسیب مواد شیمیایی توصیه اکید می شود.

5. جهت جلوگیری از آسیب های احتمالی توصیه می شود در هنگام کار با مواد شیمیایی از چکمه ضد اسید استفاده شود.

کمک های اولیه

تماس تنفسی : فرد مصدوم را به هوای آزاد ببرید و اگر تنفس به سختی انجام می شد به فرد دستگاه اکسیژن وصل کنید و به پزشک مراجعه کنید.

تماس پوستی : سریعا موضع را با آب ولرم و به آرامی شستشو دهید. در صورت سوختگی یا سوزش به پزشک مراجعه کنید.

تماس چشمی : سریعا چشم را با مقدار زیادی آب ولرم به آرامی و به مدت 10 تا 20 دقیقه شستشو دهید چشمها را با نوار استریل بسته و به پزشک مراجعه کنید.

بلع و گوارش : به مصدوم شیر یا آب بدهید و اجازه دهید از طریق تهوع، تخلیه گوارشی شود در صورتی که مصدوم هوشیار نباشد از برگرداندن محتویات معده بصورت اجباری اجتناب کنید.

انبارش

در جای خشک و خنک با تهویه مناسب به دور از اشعه آفتاب گرما منابع محترق و مواد آتش گیر انبار شوند. سیلندرهای این ماده نباید در مجاورت آسانسور راه روها انبار شود. توصیه می شود مخازن بزرگ آمونیاک در هوای آزاد و زیر سایه بان نگهداری شوند.

مشخصات فنی Technical Specifications
مشخصات فنی محصول کیمیا تهران اسید

فرمول شیمیایی

NH3

شماره شناسایی ترکیبهای شیمیایی

7664-41-7

شماره استاندارد بین المللی

5138Q19F1X

جرم حجمی

ppm

وابستگی غلظت

Y

p to m

0.696448

HR

3

حالت در دمای 25 °C

G

جرم مولی (گرم در مول)

17.031

چگالی (گرم در سانتیمتر مکعب)

0.86

دمای ذوب (°C)

−۷۷٫۷۳

دمای جوش (°C)

‎−33.34

اسیدیته (pka)

32.5

حلالیت پذیری در آب (گرم/ 100 گرم)

47

مقالات مرتبط Related Articles
مقالات مرتبط کیمیا تهران اسید

آمونیاک چیست

آمونیاک چیست

مهم ترین ترکیب هیدروژنه ازت بوده، در طبیعت از تجزیه مواد آلی ازت دار حاصل می گردد. این ماده گازیست بی رنگ با مزه فوق العاده تند و زننده که اشک آور و خفه کننده نیز می باشد. گاز آمونیاک از هوا سبک تر بوده و بسیار راحت به مایع تبدیل می شود. بدلیل کشف این محلول در مصر باستان در نزدیکی معبد آمون آمونیاک نام گرفت. آمونیاک نخستین بار بدست شیمیدان بزرگ جابربن حیان شناخته شد. در اوایل آمونیاک اغلب از روش تقطیر خشک سبزیجات نیتروژن دار و فضولات حیوانی بدست می آمد. در عصر حاضر روش های مدرن تولید آمونیاک ابتدا گاز طبیعی و یا نفت را به گاز هیدروژن تبدیل می کنند.

کلکات کلیدی

آمونیاک چیست - آمونیاک - آمونیاک مایع - آمونیاک خشک - آمونیاک خوراکی - فروش آمونیاک - قیمیت آمونیاک

آمونیاک

آمونیاک

طبق تحقیقات دانشمندان آمونیاک در حدود 4 میلیارد سال قبل و در زمان پیدایش زمین در اتمسفر وجود داشته و بصورت طبیعی آمونیاک در متابولیسم اسید نوکلئیک و پروتئین جانوران وجود دارد. آمونیاک به شکل گاز و مایع وجود دارد و گاز آمونیاک از هوا سبک تر، بی رنگ، بسیار تند، اشک آور بوده و در تماس با مجاری تنفسی باعث تحریک و در نهایت صدمه زدن به فرد می شود. مایع آمونیاک بی رنگ بوده و در تماس با پوست ایجاد سوختگی شدید می کند. مهم ترین بهره از آمونیاک استفاده از آن در تهیه کودهای شیمیایی بوده که بیش از نیمی از سهم تولید محلول در جهان را شامل می شود. از مابقی در سایر صنایع از جمله تکنولوژی حفاری و انتقال گاز استفاده می شود. آمونیاک سبب تحریکات دستگاه تنفسی تامین اکسیژن برای سلول های بدن و دفع دی اکسید کربن حاصل از متابولیسم است. تمام حیوانات پر سلولی به نوعی دستگاه تنفس دارند که در جانداران ساکن آب محل تبادل گازها را آبشش و در پستانداران و پرندگان شش می نامند. در جانورانی مانند کرم خاکی تنفس از نوع تنفس پوستی و در پوست و چشم شده و با آسیب رساندن به شش ها در اثر مواجهه با حجم زیاد این گاز می تواند سبب مرگ شود.

کلکات کلیدی

آمونیاک چیست - آمونیاک - آمونیاک مایع - آمونیاک خشک - آمونیاک خوراکی - فروش آمونیاک - قیمیت آمونیاک

آمونیاک مایع

آمونیاک مایع

آمونیاک مایع از ترکیب نیتروژن و هیدروژن بوجود می آید که بصورت گاز، مایع و جامد قابل تولید می باشد. بدین صورت که آمونیاک صنعتی بصورت گاز تولید می شود اما بدلیل اینکه به سهولت به مایع تبدیل شده و یا در آب قابلیت انحلال بالایی دارد بنابراین امکان عرضه آمونیاک مایع و یا محلول وجود دارد. آمونیاک کارآمدترین ماده برای تامین نیتروژن مورد نیاز گیاهان است به همین دلیل از ایمن محلول برای تولید کودهای شیمیایی استفاده می کنند. در صنایع تولید مواد شوینده و بهداشتی در تامین مواد اولیه محصولات از آمونیاک استفاده می شود. آمونیاک در واقع یکی ازمواد خام اولیه اساسی و اصلی است. این ماده تقریبا وجه اشتراک تمامی مواد منفجره نظامی می باشد. در تولید سودا اش، اسید نیتری، نایلون، پلاستیک ها، لاک ها، رنگ های نساجی، لاستیک و .... بکار می رود. با توجه به موارد ذکر شده جایگاه مناسبی جهت آغاز بکار واحدهای تولید کننده آمونیاک موجود می باشد.

آمونیاک خشک

آمونیاک خشک

بی کربنات آمونیوم یا آمونیاک خشک به عنوان یک عامل پف کننده کاربرد گسترده دارد. در صورتی که از آمونیاک خشک بدون اسید ور آورنده استفاده شود، کاربرد آن محدود به محصولاتی می شود که سلول باز هستند و رطوبت زیر 5 درصد پخت می شوند. اگر بی کربنات آمونیوم با یک اسید ورآورنده به خمیر اضافه شود می توان انواع کیک را تولید کرد. آمونیاک خشک پودر سفید رنگ محلول در آب که با افزایش دما میزان حلالیتش افزایش می یابد. آمونیاک خشک ماده شیمیایی مولد گاز در نان و بیسکویت است و همچنین به عنوان بهبود دهنده خوراکی و غذایی جایگاه مهمی در صنعت غذایی کشور دارد.

کلکات کلیدی

آمونیاک چیست - آمونیاک - آمونیاک مایع - آمونیاک خشک - آمونیاک خوراکی - فروش آمونیاک - قیمیت آمونیاک

فرم ثبت نظر Comment Form
فرم نظرخواهی کیمیا تهران اسید

کد امنیتی